czwartek, 17 września 2015

Jak uszyć okrągły kosz...

Jakiś czas temu na jednej z szyciowych grup na fb pochwaliłam się okrągłym koszem na zabawki. Szyję je troszkę inaczej niż wszyscy -a przynajmniej tak mi się wydaje. Ten sposób wymyśliłam sama, chociaż możliwe, że wy też je tak szyjecie. Dziewczyny poprosiły bym pokazała, jak to robię. Uwaga....dużo zdjęć!!!


Na prawą stronę materiału układam uszy-paski materiału. U mnie jest to zwykła taśma bawełniana ( w poprzednim koszu zrobiłam je z tej samej tkaniny co cały kosz). Przykrywam podszewką ( prawa do prawej) i na to owata. Zszywam długi brzeg, w którym umieściłam uszy.
Następnie składam na pół by zszyć bok (prawa strona wewnątrz), zszywam.  Powstał tunel, przekładam to na prawą stronę.

Mamy teraz prawie torebkę, wystarczy zszyć dno- żartowałam ;-)
Ja w tym miejscu zszywam dolny brzeg by nic mi się później nie wysunęło, odcinam ewentualny nadmiar owaty. Wczoraj w trakcie szycia przyszło  mi do głowy, że w tym miejscu można od razu przyszyć otwarty brzeg lamówki. Następnym razem tak zrobię.


Tu mamy kosz bez dna:
 

Pora na dno. Zszywam wszystkie warstwy, wyrównuję brzeg. 
Jeszcze chwila i koniec. Wpinam dno w nasz tunel, zszywam razem, obszywam zapas lamówką. Jak już pisałam, otwarty brzeg  lamówki wygodniej będzie wszyć wcześniej, zanim przyszyjemy dno.Zmniejszymy w ten sposób ilość szwów.
A tak wygląda gotowy kosz:


A teraz zdradzę ,dlaczego szyję tak a nie jak wszyscy : uszyć dwa kosze, włożyć jeden w drugi i zszyć górne brzegi razem. NIENAWIDZĘ WYŁAŻĄCEJ PODSZEWKI ZE ŚRODKA!!! To wszystko.
Życzę miłego szycia ;-)

Na koniec zdjęcie dużego kosza na zabawki mojego dziecka


pozdrawiam
Ewa